Öğretim Üyemizden İlk ve Ortaokullara Genetik Bilimi Eğitimi

Meslek Yüksekokulumuz Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Tarla Bitkileri Programı öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Ebru DERELLİ TÜFEKÇİ iki farklı okulda eğitim faaliyeti gerçekleştirmiştir.

14.03.2023 tarihinde Çankırı Toki İlkokulunda 4. Sınıflar ile gerçekleştirilen faaliyette öğrencilere ‘Genetik Biliminde Geleceğe Yönelik Gelişmeler’ konulu eğitim verilmiştir. Bu eğitim kapsamında genetik biliminde temel kavramlar, yeni teknolojiler ve gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verilmiştir.

17.03.2023 tarihinde Çankırı Atatürk Ortaokulunda 7. Ve 8. sınıflar ile gerçekleştirilen faaliyette ise öğrencilere ‘Bitkilere Gen Aktarımı’ konulu eğitim verilmiştir. Bu eğitim kapsamında gen teknolojisi; hücrelerdeki genetik yapının aydınlatılması ve gen ifadesi çalışmaları için kullanılmasının yanı sıra ticari öneme sahip bitkilerin verim ve kalite kriterlerini yükseltmek ile farklı biyotik ve abiyotik etkenlere karşı dirençli bitkilerin üretilmesi için önemli bir araç haline geldiği belirtilmiştir. Ayrıca bitki teknolojisinde hedeflenmiş gen değişiklikleri ile verim ve kapasite artışının sağlanabilmesi, yakın gelecekte, dünya gıda ihtiyacının sağlanması için büyük yararlar sağladığı vurgulanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 29 Mart 2023 Çarşamba
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2023 Çarşamba